Sunday, September 26, 2021
HomeOdishaକୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ମାଲିକ ଏହି ୭ କ୍ରିକେଟର୍‌, ତଥାପି କରୁଛନ୍ତି ସରକାରୀ ଚାକିରି -...

କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ମାଲିକ ଏହି ୭ କ୍ରିକେଟର୍‌, ତଥାପି କରୁଛନ୍ତି ସରକାରୀ ଚାକିରି – Dharitri


ଭାରତର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଖେଳାଳି ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଏମଏସ ଧୋନୀ ନିଜ ଖେଳ ପାଇଁ ଦୁନିଆରେ ଯେତେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ରୋଜଗାର ହେତୁ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରତିଦିନ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ଏହି କ୍ରିକେଟରମାନେ ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ଚାକିରି କରନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଅନ୍ୟ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଖେଳ ସହିତ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାନ୍ତି।

ଖୁବ କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ନିଜର ଏକ ବଡ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସ୍ପିନର ଯାଦୁରେ ଚହଲ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ନିଜର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବହୁତ କମ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଚହଲ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଖେଳିବା ବ୍ୟତୀତ ଆୟକର ବିଭାଗରେ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଅଛନ୍ତି।

ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଅନେକ ଥର ଜିତିବାରେ ଉମେଶ ଯାଦବ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ପିଲାଦିନରୁ ଉମେଶ ପୋଲିସ ଏବଂ ସେନାରେ ଚାକିରି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାହା ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ତେବେ ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୭ରେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜର ପଦ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇବା ପାଇଁ କପିଳ ଦେବ ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ। ଏହି ଅଲରାଉଣ୍ଡରଙ୍କ ଅବଦାନ ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ୨୦୦୮ରେ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣେଲ ପଦବୀ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କପିଳ ଦେବଙ୍କୁ ୨୦୧୯ରେ ହରିୟାଣା କ୍ରୀଡା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା।

୨୦୦୭ ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଥିଲା। ଯୋଗିନ୍ଦର ଶର୍ମା ଶେଷ ଓଭର କରି ଦଳକୁ ବିଜୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ତଥାପି, ସେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଦଳର ଏକ ଅଂଶ ରହି ନ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଜୋଗିନ୍ଦର ହରିୟାଣା ପୋଲିସରେ ଡିଏସପି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ସ୍ପିନ ବୋଲରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହରଭଜନଙ୍କ ନାମ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଏହି ଖେଳାଳି ଟେଷ୍ଟରେ ୭୦୦ରୁ ଅଧିକ ଉଇକେଟ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଅବଦାନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସରେ ଡିଏସପି କରାଯାଇଛି।

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ନାମ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ସଚିନଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ସଫଳତା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପରି ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ୨୦୧୦ରେ ସଚିନଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଗ୍ରୁପ କ୍ୟାପଟେନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ଅଧିନାୟକ ଏମ.ଏସ ଧୋନୀ ପିଲାଦିନରୁ ସେନାରେ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେବା ପରେ ଧୋନୀଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ପୂରଣ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୧୫ ରେ ଧୋନୀଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ମାହି ପ୍ରାୟତଃ ଖାଲି ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଯବାନଙ୍କ ସହିତ ସମୟ ବିତାଇଥାଏ।

The post କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ମାଲିକ ଏହି ୭ କ୍ରିକେଟର୍‌, ତଥାପି କରୁଛନ୍ତି ସରକାରୀ ଚାକିରି appeared first on Dharitri Odia News.



Source link

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments